Izabela Żółcińska zaprosiła nas do współudziału w konkursie na sztukę publiczną w rewitalizowanej dzielnicy Pottholmen w Karlskronie w Szwecji.
Nasza propozycja to projekt artystyczno-urbanistyczny, zwracający uwagę na środowisko naturalne, w którym żyjemy, na palące problemy związane z jego ochroną i poszerzający jednocześnie świadomość społeczną w tych aspektach. W przypadku Karlskrony takim elementem jest woda. Kolejnym inspirującym impulsem stała się tętniąca życiem , prowadzona wzdłuż wybrzeża Promenada Pottholmen. Potraktowałyśmy ją jako aortę, obieg pomiędzy nową dzielnicą, a starym zabytkowym centrum miasta.
W ten sposób powstał projekt Water4Cast, na który składają się trzy elementy:
1) TERMOMETR MIASTA – jest nim budynek Kruthuset na wyspie Ljungskär, stanowiący część oryginalnego systemu fortyfikacji archipelagu. Symbol przeszłości Karlskrony przeobraziłyśmy w nowy i uniwersalny element przestrzeni miasta, połączony z systemem oświetlenia, zmieniającego kolor budynku w zależności od temperatury wody. Odczyt temperatur umożliwi sonda zainstalowana w Kungsholmsfort, a pobieranie danych następować będzie z otwartych baz szwedzkiego instytutu meteorologii i hydrologii. Wskazania Termometru miejskiego wyrażone będą w 8 różnych kolorach, zmieniających się w ciągu całego roku. Klucz do barw Kruthuset będzie dostępny w następnym elemencie projektu – „OKU”
2) OKO – rzeźba charakterystyczna dla miejsca uformowana w kształt ludzkiej gałki ocznej w skali 20:1, zlokalizowana na Promenadzie. Piesi mogą wejść do środka i kontemplować widok, obserwować zmienność światła dziennego i odczytywać temperaturę wody.
W strukturze formy jest 10 otworów / “źrenic i tęczówek”, w których umieszczone są kryształy-pryzmaty. Dzięki nim światło dzienne w kolorach tęczy stworzy dodatkowy spektakl wewnątrz rzeźby. Kryształy będą prezentami od członków lokalnej społeczności, którzy chcieliby mieć swój udział w budowie rzeźby publicznej. Żyrandol (Ljuskrona) w dawnych czasach w Szwecji był symbolem luksusu i statusu. Przypomina nam teraz dostęp do kryształowo czystej wody. Poprzez orientację rzeźby w kierunku Kruthuset na wyspie Ljungskär budujemy połączenie między tymi dwoma elementami. Ich relacja zostanie pogłębiona przez kolejną część projektu – system świetlny.
3) SYSTEM ŚWIATŁA pojawi się wewnątrz rzeźby Oka i na chodniku Promenady. Linie świetlne, w kolorach analogicznych do koloru termometru miejskiego, będą drogowskazem prowadzącym w kierunku rzeźby, a tym samym w kierunku widoku na Kruthuset.